Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookie). Dowiedz się więcej

Klinika Budzik dla dorosłych

Rocznie w Polsce zapada w śpiączkę ponad 600 osób. Ponad połowa to ofiary przestępstw – najczęściej drogowych, ale sporą grupę stanowią też ofiary przemocy. Budowa, wyposażenie i utrzymanie nowoczesnej placówki sprawującej opiekę nad tymi pacjentami jest społecznym i instytucjonalnym obowiązkiem państwa.

Ten obowiązek wypełnia Funduszu Sprawiedliwości, który przeznaczył ponad 44 mln zł na stworzenie Kliniki „Budzik” dla dorosłych.

Krzysztof Fogel został potrącony przez samochód, gdy wysiadał z autobusu szkolnego. Chłopiec stracił przytomność i zapadł w śpiączkę. Jest jednym z kilkudziesięciu dzieci wybudzonych w „Budziku” prowadzonym przez fundację „Akogo?” Ewy Błaszczyk. Fundusz Sprawiedliwości finansuje utworzenie podobnej kliniki dla dorosłych.

„Nowa klinika jest bardzo potrzebna, bo w Budziku dla dorosłych w Olszynie jest jedynie pięć łóżek” – przekonywał Krzysztof Fogel, który był obecny w chwili podpisywania umowy na budowę placówki.

Projekt „Budzik dla dorosłych” fundacji Ewy Błaszczyk wygrał w ogłoszonym przez Fundusz Sprawiedliwości konkursie na utworzenie ośrodka rehabilitacji dla ofiar ciężkich wypadków.

Klinika powstaje w Warszawie na terenie Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, który jest partnerem medycznym przedsięwzięcia. Będzie miała 3 piętra i powierzchnię ok. 3 tys. mkw. Zostanie kompleksowo wyposażona w sprzęt medyczny, rehabilitacyjny, diagnostyczny i obrazowy. Wykonywane tu będą pionierskie zabiegi medyczne i rehabilitacyjne. Do wybudzania ze śpiączki posłużą urządzenia do krioterapii, hydroterapii, laseroterapii oraz terapii manualnych, a także specjalne łóżka. Klinika zakupi też ultranowoczesny japoński system pionizowania pacjentów i przemieszczania ich po terenie całej placówki za pomocą szyn zamontowanych w suficie. Pomocny będzie również sprzęt multimedialny i sensoryczny.

Unikatowym na skalę światową rozwiązaniem jest włączenie w proces rehabilitacyjny i pielęgnacyjny rodzin i osób bliskich pacjentów, co stanowi olbrzymią wartość całego programu wybudzania. Zarówno pacjenci, jak ich opiekunowie, nie będą uiszczali za pobyt w klinice żadnych opłat.

Budowę Kliniki „Budzik” dla dorosłych objęła honorowym patronatem żona Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Placówka ma przyjąć pierwszych pacjentów w 2022 r.