Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookie). Dowiedz się więcej

Sieć Pomocy Pokrzywdzonym

Rozboje, przemoc domowa, kradzieże, oszustwa, groźby, znęcanie się, uchylanie od płacenia alimentów, wypadki drogowe... W Polsce co roku ofiarami przestępstw pada 200 tys. osób! To może być każdy z nas. Wszyscy pokrzywdzeni mogą liczyć na pomoc Funduszu Sprawiedliwości. Wystarczy zgłosić się do jednego z 336 miejsc świadczenia pomocy – są praktycznie w każdym powiecie. Lista placówek dostępna jest na stronie internetowej Funduszu Sprawiedliwości.

 

Oliwka (13 l.) została w 2019 r. ciężko ranna w strzelaninie w szkole podstawowej w Brześciu Kujawskim. Trzy kule, które omal nie pozbawiły jej życia, padły z broni byłego ucznia tej samej szkoły. Gdy po ponad dwóch tygodniach wyszła ze szpitala, dziewczynkę i jej rodziców wsparł Fundusz Sprawiedliwości. Rodzina otrzymała kompleksową pomoc Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem prowadzonego przez Fundację Dies Mei.

Fundacja jest jedną z kilkudziesięciu organizacji pozarządowych, które prowadzą okręgowe ośrodki i lokalne punkty w ramach Sieci Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, korzystając z finansowania Funduszu Sprawiedliwości. Dzięki zmianie prawa dokonanego przez rząd Zjednoczonej Prawicy Fundusz zwiększył ponad 40-krotnie kwoty przekazywane na ośrodki pomocy pokrzywdzonym przestępstwem. W 2012 r. fundusz przekazał ośrodkom pomocy zaledwie 1,6 mln zł. W  2019 r. było to już kwota ponad 40-krotnie większa (76 mln zł), natomiast w 2020 r. ponad 50-krotnie większa (84 mln zł).

Nigdy dotąd skala pomocy dla ofiar przestępstw i ich bliskich nie była tak wielka. Zbudowaliśmy pierwszą w historii ogólnopolską sieć pomocy. Działa już 336 takich punktów - są prawie w każdym powiecie - i powstają następne. Zapewniają ofiarom i świadkom przestępstw szybką, nieodpłatną kompleksową i profesjonalną pomoc - prawną, psychologiczną, medyczną czy rehabilitacyjną. To również wsparcie materialne, dostosowane do konkretnych potrzeb.

Uruchomiliśmy także pierwszą w kraju ogólnokrajową i całodobową telefoniczną Linię Pomocy Pokrzywdzonym: +48 222 309 900. Dzięki niej można szybko i anonimowo uzyskać poradę psychologiczną i prawną, także anonimowo, oraz umówić się na spotkanie ze specjalistami w dowolnym miejscu na terenie Polski. Do błyskawicznego kontaktu służy również specjalny adres e-mail: info@numersos.pl.

Od początku 2019 r. w ośrodkach i telefonicznie udzielono pomocy ponad 65 tys. osobom pokrzywdzonym w wyniku przestępstw.