Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookie). Dowiedz się więcej

Sprzęt dla strażaków ochotników

Pożary, powodzie, nawałnice, wypadki – wszędzie tam często jako pierwsi pojawiają się z pomocą strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej. To oni rozpoczynają akcje ratunkowe w przypadku połowy z 30 tys. wypadków samochodowych zdarzających się co roku w naszym kraju. Fundusz Sprawiedliwości w latach 2017-2021 wyposażył strażaków ochotników w specjalistyczny sprzęt za ponad 184 mln zł, by mogli skutecznie chronić zdrowie i życie ludzi.

Ochotnicza Straż Pożarna z Topoli w gminie Skalbmierz liczy sobie już sto lat i bierze udział w akcjach na terenie całego powiatu kazimierskiego. Dzięki wsparciu z Funduszu Sprawiedliwości kupiła nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy, który zastąpi ich wysłużony 30-letni pojazd. Nowy wóz wyjeżdża do wypadków, pożarów, może też służyć do usuwania skutków powodzi czy wiatrołomu. „Nie ma lepszych inwestycji niż takie, które dotyczą bezpieczeństwa” – mówił burmistrz Miasta i Gminy Skalbmierz Marek Juszczyk.

Z nowego sprzętu mogą cieszyć się strażacy z OSP w całym kraju. Wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości osiągnęło w ciągu ostatnich lat gigantyczną skalę: 184 mln zł!  Do Ochotniczych Straży Pożarnych trafiło m.in. ponad 150 samochodów ratowniczo-gaśniczych i specjalistycznych quadów, tysiące zestawów ratownictwa medycznego, defibrylatory, pilarki, nożyce do cięcia karoserii, noże do pasów bezpieczeństwa, kamery termowizyjne, radiotelefony, ubrania ochronne, hełmy i buty strażackie.

Udzielanie tak wielkiego wsparcia dla służb ratujących życie i zdrowie osób pokrzywdzonych jest możliwe dzięki rozszerzeniu formuły działania Funduszu Sprawiedliwości. Zgodnie z przyjętym programem o wsparcie mogą się ubiegać – w ramach ogłaszanych w kolejnych województwach naborach wniosków – gminy i miasta na prawach powiatów z całego kraju. Za ich pośrednictwem sprzęt ratowniczy trafia do poszczególnych jednostek OSP.

Strażacy ochotnicy niosą pomoc z ogromnym oddaniem, a często z narażeniem własnego życia. Ratują ofiary wypadków – zdarzeń, które w świetle prawa są przestępstwem. Dlatego pomoc finansowa dla strażaków doskonale wpisuje się w cele Funduszu Sprawiedliwości.

Wsparcie dla samorządów nie jest uzależnione od przynależności politycznej osób sprawujących tam władzę. Pomoc trafia do miejsc, gdzie rządzą działacze opozycyjni lub lokalne komitety samorządowe.