Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookie). Dowiedz się więcej

Sprzęt medyczny dla szpitali

Rok w rok do szpitali trafiają dziesiątki tysięcy ofiar przestępstw. Pobici, z połamanymi kończynami, urazami kręgosłupa i głowy. Kolejne tysiące to ofiary wypadków. Lekarze walczą o ich zdrowie i życie, a dzięki specjalistycznemu sprzętowi z Funduszu Sprawiedliwości – na ten cel przeznaczono już niemal 52 mln zł – ta pomoc może być na najwyższym światowym poziomie.

Pani Marlena od trzech lat pracuje w Inowrocławiu w firmie recyklingowej. Na początku września 2020 r. uległa wypadkowi przy pracy – tryby maszyny wciągnęły całe przedramię Marleny. Zanim ktoś zatrzymał urządzenie, ostre metalowe części wyrwały rękę. Śmigłowiec przetransportował ranną kobietę do Szpitala Klinicznego w Otwocku, gdzie na Oddziale Replantacyjno-Rekonstrukcyjnym lekarze przyszyli jej kończynę. – Na szczęście dotarła do nas szybko po wypadku, dzięki temu retransplantacja była możliwa – tłumaczy dr Maciej Klich z otwockiego szpitala.

Marlena byłaby do końca życia osobą z niepełnosprawnością, gdyby nie Fundusz Sprawiedliwości, który zakupił dla tej placówki najnowocześniejszy na świecie mikroskop chirurgiczny. Dzięki niemu lekarze mogą wykonywać takie operacje, a Otwock wypełnił białą plamę retransplantacji na mapie centralnej i wschodniej Polski. Dziś tak wyposażonych szpitali jest w Polsce już sześć.

Fundusz Sprawiedliwości wyposażył także m.in. Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie w trójwymiarowy tomograf do stosowania implantów kręgosłupa, dzięki któremu pacjenci z ciężkimi urazami kręgów mają szansę, że nadal będą chodzić. Z kolei Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego w Kielcach dostało mobilny sprzęt do kompresji klatki piersiowej, który ratuje życie po zatrzymaniu akcji serca, zaś Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, jeden z największych w kraju, został wyposażony m.in. w bronchofiberoskop do badań układu oddechowego poszkodowanych dzieci.

Fundusz Sprawiedliwości w latach 2019-2021 wyposażył w specjalistyczny sprzęt medyczny już ponad 150 szpitali w całej Polsce. Udało się zakupić m.in. respiratory, aparaty EKG, RTG, USG, systemy diagnostyki obrazowej.