Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookie). Dowiedz się więcej

Aktualności

Wsparcie w ramach Programu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym na lata 2019 – 2021

2020-05-04

Celem programu jest zreformowanie dotychczasowego systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem, osobom im najbliższym i świadkom. Każda osoba potrzebująca wsparcia będzie miała możliwość skorzystać z pomocy w ramach spójnej i jednolitej sieci obejmującej cały kraj.

Na terenie całej Polski działa już 351 miejsc świadczenia pomocy. Obecnie ogłaszane są nowe konkursy, w ramach których wyłonione zostaną kolejne ośrodki. Zaktualizowany Program Pomocy Osobom Pokrzywdzonym na lata 2019 2024 zakłada utworzenie sieci pomocy składającej się z 58 ośrodków regionalnych i 328 punktów lokalnych, tak aby na terenie każdego powiatu powstał co najmniej jeden punkt lub ośrodek, a odległość między nimi nie przekraczała ok. 40 kilometrów. Pozwoli to na dotarcie do ośrodka wszystkim  osobom potrzebującym pomocy. W każdym z tych punktów i ośrodków osoba pokrzywdzona i jej najbliżsi mogą uzyskać pomoc psychologiczną, prawną oraz materialną.  Zależy nam na tym, żeby osoby pokrzywdzone, w szczególności kobiety i dzieci uzyskały nie tylko pomoc prawą czy psychologiczną, ale również  konkretne wsparcie materialne niezbędne w procesie powrotu do prawidłowego funkcjonowania.

Ważnym elementem tworzonej obecnie sieci pomocy są centra specjalistyczne zajmujące się między innymi rehabilitacją osób pokrzywdzonych, które doznały uszczerbku na zdrowiu lub wymagają szczególnej opieki. Od 2019 roku działa już jedno specjalistyczne centrum pomocy, a dwa kolejne są w trakcie budowy.

Uzupełnieniem dla sieci ośrodków było utworzenie całodobowej ogólnopolskiej linii pomocy pokrzywdzonym. Zależy nam na tym, żeby każda osoba pokrzywdzona mogła anonimowo oraz w łatwy i szybki sposób uzyskać niezbędną pomoc. Linia stworzyła możliwość uzyskania szybkiej porady psychologicznej i prawnej. Utworzenie jednej linii pomocy osobom pokrzywdzonym zapewniło dostęp do niezbędnego wsparcia wszystkim, którzy tego potrzebowali. Anonimowy charakter stwarza poczucie bezpieczeństwa i często może być pierwszym krokiem dla osoby pokrzywdzonej szukającej pomocy. Ogólnopolski charakter linii pozwolił na uzyskanie pełnej, rzetelnej informacji na temat możliwości uzyskania pomocy przez osobę pokrzywdzoną. Linia Pomocy Pokrzywdzonym zaczęła funkcjonować od lutego 2019 r.

Tworzona obecnie sieć pomocy ma na celu zapewnienie niezbędnej, długofalowej i sprawnej pomocy wszystkim potrzebującym na terenie całego kraju.