Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookie). Dowiedz się więcej

Kamizelki odblaskowe dla uczniów

Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do 80 wypadków. Co 3 godziny ginie człowiek. Co 5 dni dziecko. Zmierzch, szaruga, źle oznakowane przejścia dla pieszych zbierają śmiertelne żniwo. Dobra widoczność na drodze ratuje życie, dlatego Fundusz Sprawiedliwości sfinansował zakup kamizelek odblaskowych dla wszystkich uczniów szkół podstawowych w całej Polsce.

„Każdy na swój sposób próbuje się pokazać. Ale kiedy nie jesteś widoczny, możesz nie zdążyć pokazać się z najlepszej strony” – mówi znany aktor Cezary Pazura w zabawnym filmiku zachęcającym do noszenia kamizelek odblaskowych.

Eksperci nie mają wątpliwości – noszenie odblasków przez pieszych i rowerzystów, gdy zapada zmierzch albo pada deszcz – znacznie zwiększa szanse na uniknięcie potrącenia przez samochód. Osobę ubraną w ciemny strój kierowca zobaczy dopiero z 30 metrów i jeśli jedzie z prędkością ponad 50 km/h może nie zdążyć wyhamować. Jeśli pieszy ma odblaski, widać go już ze 150 metrów i jest sporo czasu na zatrzymanie rozpędzonego auta.

Aby zwiększyć świadomość zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, zwłaszcza wśród dzieci, Fundusz Sprawiedliwości sfinansował największą w Europie akcję prewencyjną dla najmłodszych. W spocie popularyzującym noszenie odblasków wystąpił popularny aktor Cezary Pazura.

Dzieci muszą być bezpieczne - gdy idą do szkoły, wracają z zajęć do domu, wychodzą z tramwaju lub autobusu, przechodzą przez jezdnię, jadą rowerem na wycieczkę. Bez względu na to, w jaki sposób dziecko porusza się po drodze - jako pieszy, rowerzysta czy pasażer - powinno być widoczne dla pozostałych uczestników ruchu. Stąd hasło akcji „Dobrze Cię widzieć”.

Ale samo bycie widocznym na drodze nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa, jeżeli dziecko nie wie, w jaki sposób powinno poruszać się w ruchu ulicznym. Dlatego akcja „Dobrze Cię widzieć” to nie tylko 3 miliony kamizelek odblaskowych, lecz także szeroka kampania edukacyjna. Każdy uczeń dostał przewodnik bezpiecznego zachowania na drodze. Do wszystkich szkół podstawowych trafiły też konspekty lekcji na ten temat, z których nauczyciele chętnie korzystają.